Zets4Beck’s

15.01.2016.
Beck's

Marko Zets Prpić: Mali Zets rezultat je potrage za mojim vlastitim vizualnim identitetom

Marko Zets Prpić. Zets kao Zec, a ovako je napisano da bi u inozemstvu svima bilo jasnije kako se izgovara. Studirao je projektiranje i dizajn na TTF-u, a poznajemo ga kao art direktora, grafiti umjetnika, slikara, dizajnera nakita i autora sjajnih wallpapera koje ste mogli osvojiti u Beck’s adventskom kalendaru.

Moja velika želja oduvijek je bila da što više slikam i crtam. Zbog obaveza koje život sa sobom nosi morao sam raditi druge poslove, no u glavi sam uvijek crtao, a kada bih uhvatio koju minutu slobodnog vremena iskoristio bih ga za brze skice. Najčešće bih skicirao zečeve i čudovišta ili čudovišne zečeve, a skoro svaki bi uz sebe imao neki komentar, najčešće vrlo neozbiljan, na razini poruka koje se mogu vidjeti na fasadama”, objašnjava Marko. “Naravno bilo je tu i nekih dubljih razmišljanja. Shvatio sam da ti zečevi zapravo artikuliraju moje razmišljanja puno bolje od mene samog. Pokazalo se da ih ponekad ljudi ozbiljno shvaćaju, pa se zna dogoditi da neka od ilustracija rezultira i ozbiljnim raspravama na mom Facebook profilu. Mali Zets također je rezultat potrage za mojim vlastitim vizualnim identitetom, svojevrsna maskota.

Zets for becks

Kako je došlo do suradnje s Beck’s pivom i otkud si crpio inspiraciju prilikom stvaranja vizuala za Beck’s blagdanski kalendar?

Sjajno je bilo raditi na projektu Zets4Beck’s i zbilja sam zahvalan što sam dobio priliku vizualizirati nove situacije iz Zetsovog života. Jako sam zadovoljan kako je sve na kraju ispalo, jer nisam ni sam bio siguran hoću li ću u tako kratkom roku moći napraviti 24 ilustracije u Božićnom duhu. Odlučio sam prikazati Zetsa u jednom sasvim novom svijetu ili, bolje rečeno, ljepšoj verziji njegovog svijeta. Mislim da sam prije toga napravio samo jednu verziju u boji, onu na kojoj Zets ima tetovirano Vanja (ime moje supruge) na unutarnjoj strani usnice. Po prvi put su prikazani i neki članovi obitelji, kao i mjesta gdje Zets živi, iako se u međuvremenu najvjerojatnije preselio natrag u toplije krajeve. Ilustracije u seriji inspirirani su događajima iz davne i ne tako davne prošlosti, bajkama, tuđim i vlastitim iskustvima, strahovima, ostvarenim i neostvarenim željama. Ima tu šaljivih situacija koje su se dogodile većini od nas. Seriju sam završio jednom dužom i pomalo ozbiljnom porukom. I to je ono što volim kod tog zeca, njegove poruke ljudi često shvate puno ozbiljnije od onih koje si međusobno upućuju, što znači da on ima moć utjecati na važne stvari ili ih čak i mijenjati.

LIFE_OF_ZETS_BECKS_24

Osim što te zadnjih godina angažiraju za usluge 3D grafike, ilustracije te izrade vizualnog identiteta, izrađuješ i nakit, a baviš se i edukacijom.

Sada freelanceam, a ostatak vremena koristim za razvoj raznih Boonika projekata poput studija Boonar, festivala IFCC i našeg najnovijeg projekta The Game kojem je glavna svrha edukacija. Radim paralelno u dva studija. Jedan je onaj u kojem izrađujem nakit i slikam, kada za to imam vremena. Drugi studio u sklopu je naše udruge. Nije moj privatni već zajednički projekt, u koji su uključeni dizajneri i umjetnici iz Hrvatske i drugih dijelova svijeta. Nudimo usluge kompjutorske grafike, a radimo na razvoju nekoliko edukativnih projekata.

Zets Jewelry je moj privatni projekt koji razvijam zadnjih šest godina. Radi se o nakitu tj. modnim dodacima izrađenim od vrlo kvalitetnih materijala poput nehrđajućeg čelika i nautičke užadi. Što se tiče edukacija, vodio sam radionice u Laubi, kao i prostorima naše udruge, uglavnom vezane uz 3D grafiku i ilustraciju. Zadnja je završila prije dva tjedna. Što vrijeme više prolazi to sam sigurniji da bih se većinu radnog vremena želio baviti upravo time.

Picture2

Od sredine devedesetih poznat si na street art sceni. Još uvijek radiš grafite?

Vrlo rijetko. Možda jednom godišnje. Volio bih da mogu češće, no privatni i poslovni rasporedi to ne dopuštaju. Moram priznati da mi je jako žao zbog toga.

Imaš li uzore? Ljudi koji te pokreću?

Uzor su mi svi kreativni ljudi koji svojim trudom pomiču granice i koji uvijek nađu viška vremena da pomognu kolegama i mladim kreativcima. Oni me ujedno inspiriraju i da jače poguram projekte na kojima radim.

I za kraj podijeli s nama svoje planove za budućnost.

Pokušat ću naći načina da što više vremena provedem s užom i širom obitelji te prijateljima. Što se ostalih planova tiče, želim nastaviti razvijati projekte od kojih će mladi i nešto stariji dizajneri i umjetnici imati koristi. To znači – novi edukativni projekti. Velika mi je želja da što prije pronađemo model po kojem bismo kroz naše aktivnosti mogli pomoći životinjama i ljudima u potrebi. Tu ponajviše mislim na skupljanje financijskih sredstava. A u međuvremenu, i u životu malog Zetsa dogodile su se i neke nove epizode, koje uskoro planiram objaviti na svojoj osobnoj stranici/portfoliju, zajedno s onima vezanim uz projekt Zets4Beck’s.

Naša Pravila zaštite privatnosti i Uvjeti i odredbe nedavno su ažurirani, a stupaju na snagu 22. svibnja 2018. Pročitajte te dokumente u cijelosti kako biste bili sigurni da razumijete na koji način korporacija Molson Coors prikuplja, upotrebljava i otkriva vaše podatke. Pritisnite ispod za pregled ovog web-mjesta.

Ako ste pročitali ova pravila i ne slažete se s njima, ili ne želite da se vaše informacije upotrebljavaju na taj način, zatvorite ovu stranicu. Za više informacija o načinu na koji prekinuti pretplatu ili ažurirati svoje informacije, pregledajte Pravila zaštite privatnosti.